Skandal seksual edhe në Pulitzer

16:50 | 11 Maj 2018

Bordi i çmimit Pulitzer thotë se do të hetojë akuzat për ngacmim seksual ndaj një anëtari, autorit fitues Junot Diaz.

49 vjeçari, i cili është zgjedhur kryetar i Pulitzer në prill, u largua nga kjo pozitë por që do të mbetet në bord, njofton organizata, transmeton portali arbresh.info.

Ai është akuzuar nga autorja Zinzi Clemmons se e ka puthur me dhunë gjashtë vite më parë kur ajo ishte ende një studente.

Junot Diaz-Fitues i Çmimit Pulitzer dhe gjithashtu kryetar i kësaj organizate

Më parë këtë muaj, ai tha se merr përgjegjësi për të kaluarën e tij.

Diaz ka mirëpritur rishikimin e pavarur të bordit të Pulitzer dhe do të bashkëpunojë me ta, thuhet në deklaratën e organizatës.

Muajin e kaluar autori Dominikano-Amerikan – i cili fitoi Pulitzer në vitin 2008 për librin e tij “The Ëonderful Life” i Oscar Wao, shkroi një artikull në revistën The New Yorker ku përshkruante se si ishte përdhunuar si fëmijë.

Në deklaratën e tij duke iu përgjigjur pretendimeve të znj. Clemmons, Z. Diaz tha se ishte jetësore për t’u mësuar njerëzve për pëlqimin.

“Unë marr përgjegjësinë për të kaluarën time dhe për këtë arsye kam marrë vendimin për të treguar të vërtetën për përdhunimin tim dhe pasojat e tij të dëmshme.” Kjo bisedë është e rëndësishme dhe duhet të vazhdojë “, tha ai.

“Po dëgjoj dhe mësoj nga tregimet e grave në këtë lëvizje kulturore thelbësore dhe të prapambetur. Ne duhet të vazhdojmë t’i mësojmë të gjithë njerëzit për pëlqimin dhe kufijtë”.

Autori u ballafaqua nga znj. Clemmons gjatë një seance në Festivalin e Shkrimtarëve të Sidneit më 4 maj. Ajo iu referua artikullit të Nju Jorkut dhe më pas e pyeti përse e kishte trajtuar atë ashtu siç e kishte bërë, thanë të pranishmit në gazetën New York Times.

Ajo pastaj përsëriti pohimin mbi mediat sociale, duke pretenduar se ajo ishte “larg nga e vetmja” që ishte ngacmuar seksualisht nga autori.

Shumë autore të tjera amerikane kanë thënë se z. Diaz është sjellur në mënyrë agresive ndaj tyre dhe e kanë akuzuar atë për komente misogjiniste./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale