Siria thotë se sulmi ajror izraelit plagosi gjashtë ushtarë

13:47 | 13 Prill 2019

Avionët izraelitë që synonin një pozicion ushtarak pranë krahinës siriane të Hama kanë plagosur gjashtë ushtarë, por mbrojtja ajrore e vendit kapi dhe shkatërroi disa raketa, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve e Sirisë.

Duke cituar burime ushtarake, agjencia e lajmeve SANA dhe televizioni shtetëror thanë se aeroplani izraelit që përdorte hapësirën ajrore libaneze synonte “një nga pozicionet tona ushtarake drejt qytetit të Masyaf” dhe se disa ndërtesa u shkatërruan, transmeton portali arbresh.info.

“Raketat armike u trajtuan dhe disa prej tyre u qëlluan përpara se të arrijnë objektivin e tyre, duke rezultuar në dëmtimin e disa ndërtesave dhe lëndimin e tre luftëtarëve”, shtoi SANA.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me seli në Britani tha se sulmet ajrore izraelite goditën tre objektiva duke plagosur 17 ushtarë sirianë. Ajo tha se kishte edhe vdekje, por nuk ishte menjëherë e qartë se sa u vranë.

Ai tha se objektivat ishin një akademi ushtarake, si dhe një qendër për zhvillimin e raketave në një fshat pranë Masyaf.

Ushtria izraelite zakonisht nuk komenton raportet lidhur me sulmet e saj ajrore në Sirinë fqinje, megjithëse kohët e fundit ka pranuar se godet atë që pretendimet e Tel Aviv janë objektiva iranianë në Siri.

Sulmet e fundit të tilla që njoftoi Izraeli ishin në fund të marsit. Nuk pati ndonjë koment të menjëhershëm nga Izraeli./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara