Si dëshiron të kujtohesh pas 50 viteve? Merkel befason me përgjigjen

00:59 | 15 Gusht 2019

Pas 14 vjetësh në krye të Gjermanisë, kancelarja gjermane që pritet të lërë drejtimin e vendit edhe për pak kohë, ka treguar se çfarë do të donte të kujtohej në librat e historisë.

Një gazetar e pyeti atë se si donte të kujtohej pas 50 vitesh nëpër shkolla, Merkel u përgjigj shkurt “ajo u përpoq”, duke treguar kështu modestinë, megjithëse që ka drejtuar ka pasur vazhdimisht rritje ekonomike dhe mirëqenie.

Gjermanisë. Pasi u përshkrua si gruaja më e fuqishme në botë, Angela Merkel dorëzoi udhëheqjen e saj 18-vjeçare të Unionit Kristian Demokratik (CDU) vitin e kaluar dhe po përgatitet të tërhiqet si kancelare në 2021 pasi humbi kontrollin mbi pushtetin përballë sondazheve të plota të opinioneve dhe një qeveri koalicioni jopopullor dhe joefektiv.

Zonja Merkel u pyet edhe për planet e ardhshme në karrierën e saj politike.

Duke folur për kthimin nga pushimet verore, ajo tha: “Sinqerisht, nuk kam me të vërtetë aq shumë kohë që të mendoj aq shumë, sepse jeta ime e përditshme është mjaft sfiduese. Po, nuk dua të kem ndonjë zyrë politike të mëtejshme aktive”.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara