Shteti me rekord të ri negativ të vdekjeve ditore nga COVID-19

08:08 | 20 Maj 2020

Brazili është duke u ballafaquar me një valë të fuqishme të rasteve dhe vdekjeve nga COVID-19.

Brazili regjistroi numrin e saj më të lartë të vdekjeve nga koronavirusi dhe rasteve brenda një dite, sipas Ministrisë së Shëndetit të vendit të marten, raporton CNN.

Gjithashtu nga e hëna në të martë, Brazili konfirmoi 1.179 vdekje të tjera, duke e çuar numrin e vendit në 17.971.

Brazili, po ashtu regjistroi 17,408 raste të tjera Covid-19, duke e çuar totalin e vendit në 271.628.

Rritja e rasteve dhe vdekjeve janë të dyja numri më i madh në një ditë për Brazilin që kur konfirmoi rastin e parë në shkurt.

Vetëm shteti Sao Paulo raportoi një numër rekord vdekjesh të martën, me 324 vdekje në 24 orët e kaluara, transmeton lajmi.net.

Dje, Brazili u bë vendi me numrin e tretë më të lartë të rasteve të koronavirusëve në botë, pas SHBA dhe Rusisë.

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se po shqyrton një ndalim udhëtimi për Amerikën Latine, dhe veçanërisht Brazilin.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara