Shqetësim se jugu i Italisë mund të bëhet epiqendra e koronavirusit

20:51 | 26 Mars 2020

Rajoni italian më i goditur nga koronavirus ka pasur një ulje të lehtë në numrin e vdekjeve dhe infektimet, por janë rritur shqetësimet që jugu mund të bëhet pika e ardhshme e nxehtë.

Numrat e fundit nga rajoni verior i Lombardisë sugjeruan se epidemia mund të ngadalësohet në epiqendrën e saj, transmeton portali arbresh.info.

Por pjesët më të varfra jugore po shohin një rritje të mprehtë të vdekjeve, duke rritur frikën se shërbimi shëndetësor mund të mposhtet.

Italia ka raportuar 7.503 vdekje nga koronavirus dhe 74,386 raste të konfirmuara.

Rritja prej 7.5% e infeksioneve të reja të mërkurën ishte më e ulëta që nga fillimi i shpërthimit në vend, më i prekuri në Evropë dhe ku pothuajse gjithçka është mbyllur për më shumë se dy javë dhe njerëzve u thanë të qëndrojnë në shtëpi.

Hans Kluge, drejtori rajonal i Evropës në Organizatën Botërore të Shëndetit, tha që numrat ishin “shenja inkurajuese”, por paralajmëroi se ishte shumë herët për të thënë nëse kishte kaluar më e keqja./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara