Shpërthimi i vullkanit në Zelandën e Re, tetë persona raportohen të zhdukur

13:32 | 10 Dhjetor 2019

Tetë persona vazhdojnë të konsiderohen të zhdukur dhe potencialisht të vdekur, një ditë pas vullkanit që shpërtheu në Ishullin e Bardhë të Zelandës së Re,

Kryeministrja Jacinda Ardern tha se qeveria do të hetonte incidentin, transmeton portali arbresh.info.

Ajo tha në një konferencë shtypi që fluturimet e zbulimit ajror brenda natës nuk kishin gjetur të mbijetuar.

Kushtet e paqëndrueshme në ishull po pengonin përpjekjet e shpëtimit dhe autoritetet po vlerësonin nëse do të dërgonin një mision shërimi për të hequr trupat.

“Ne e ndajmë në pikëllimin tuaj të pakapshëm në këtë moment në kohë,” u tha Ardern familjeve të viktimave. “Fokusi është sot në mëngjes tek shërimi dhe sigurimi që policia mund ta bëjë këtë me siguri.”

Gjithsej 47 njerëz ishin në ishull kur vullkani shpërtheu të hënën pasdite, duke dërguar rërë hiri mijëra metra në ajër. Policia tha se 31 persona ishin në spital, ndërsa tre të tjerë u liruan pas trajtimit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara