Shkuan për pushime në Maldive, ngecën aty për shkak të koronavirusit

11:48 | 7 Prill 2020

Të porsamartuarit, Olivia, 27 vjeç dhe Raul De Freitas, 28 vjeç, duhej të kalonin gjashtë ditë në parajsë në Cinnamon Velifushi të Maldives para se të ktheheshinpërsëri në Afrikën e Jugut por për shkak të rritjes së kufizimeve në udhëtime, De Freitas kanë ngecur në parajsë Lejet e fluturimit supozohet të zgjidhen brenda të hënës, megjithë bllokimet në Afrikën e Jugut që zgjasin të paktën deri më 16 prill.

Një çift e kanë mbetur të bllokuar në një muaj mjalti të sërgjatur në Maldive pas përhapjes së shpejtë të koronavirusit dhe aeropotet u detyruaran të mbyllen, transmeton arbresh.info

Ata mbërrijtën  në Maldive më 22 Mars dhe duhej të kthehej në shtëpi fundjavën e ardhshme.

Të dy thonë se nuk ishin njoftuar për kufizime për itinerarin e tyre dhe agjenti i tyre u tha a se të gjithë qytetarët e Afrikës së Jugut do të lejoheshin të ktheheshin në shtëpi.

Sidoqoftë, nuk ishte kështu dhe De Freitas tani janë të ngecur në Maldive.

“Është e pabesueshme që kemi tërë këtë kohë këtu,” i tha Olivia Times, duke shtuar se atyre i’u është bërë një zbritje bujare nga 750 $ të zakonshëm për një natë, mirëpo që kjo gjë po ndikon në harxhimin e kursimeve të tyre çdo ditë e më shumë.

“Të gjithë thonë se duan të ngecen në një ishull tropikal, deri sa të mos kesh ngecur,” tha Olivia. ”

Kjo tingëllon mirë vetëm sepse e dini se mund të largoheni.” Ifti sqaroi se ata ishin në ditën e katërt të muajit të tyre të mjaltit, kur morën njoftimin se aeroportet e Afrikës së Jugut do të mbylleshin të gjitha në mesnatën e ditës tjetër.

De Freitas thanë se ata konsideruan mundësi të tjera se si të shkonin në aeroport.

Mirëpo Maldivet gjithashtu kishin njoftuar izolimin e tyre rreth të njëjtës kohë, duke ndaluar udhëtarët e huaj.

Ata gjithashtu kishin frikë se nëse largoheshin nga vendpushimi, ata nuk mund të lejohen të kthehen brenda.

De Freitas tha se ata do të jenë të njoftuar nëse lejet e fluturimit janë zgjidhur të hënën përkundër bllokimit të Afrikës së Jugut që zgjat deri në të paktën 16 prill./nytimes/arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara