Shkencëtari 97-vjeçar fituesi më i vjetër i çmimit Nobel

22:52 | 9 Tetor 2019

Tre shkencëtarët kanë çuar në shtëpi çmimin Nobel për Kimi, përfshirë laureatin më të vjetër në moshë.

Treshja, John B Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino fituan çmimin prej nëntë milionë kruna (823,227 euro), transmeton portali arbresh.info.

Goodenough është fituesi më i vjetër i një çmimi Nobel në moshën 97 vjeçe.

John B Goodenough, Stanley Whittingham and Akira Yoshino

Të tre punuan së bashku në zhvillimin dhe rafinimin e baterive të litium-jonit të rimbushshëm, duke bërë të mundur epokën e teknologjisë globale të informacionit më të lëvizshme dhe revolucionet pa karburante fosile.

“Bateritë litium-jonike kanë revolucionarizuar jetën tonë që kur hynë për herë të parë në treg në 1991. Ata kanë hedhur themelet e një shoqërie pa karburant fosile, wireless dhe janë përfitimi më i madh për njerëzimin”, tha komiteti Nobel i Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave.

Whitingham, i cili është bërë britaniku i dytë që fitoi një çmim Nobel këtë vit, zhvilloi baterinë e parë me funksionim litium në fillim të viteve 1970.

Potenciali i baterisë u dyfishua nga Z. Goodenough, me Z. Yoshino duke i bërë bateritë më të sigurta për t’u përdorur./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara