Shkencëtarët rindërtojnë fytyrën e luftëtares 1000-vjeçare vikinge

12:55 | 4 Nëntor 2019

Shkencëtarët kanë rindërtuar fytyrën e një luftëtareje vikinge që jetoi më shumë se 1.000 vjet më parë.

Gruaja është e vendosur në një skelet të gjetur në një varrezë Vikinge në Solør, Norvegji dhe tani është ruajtur në Muzeun e Historisë Kulturore në Oslo.

Tani shkencëtarët britanikë e “kanë sjellë në jetë” luftëtaren femër duke përdorur teknologjinë e përparimit të njohjes së fytyrës.

Shkencëtarët zbuluan se gruaja ishte varrosur bashkë me një armë vdekjeprurëse, përfshirë shigjeta, një shpatë, një shtizë dhe një sëpatë.

Studiuesit zbuluan gjithashtu një dhëmb në kokën e saj, i cili mbështetej në një mburojë në varrin e saj, dhe që ishte në përputhje me një plagë shpate./Sinjali

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara