Shënohet 567 vjetori i pushtimit të Konstandinopojës

23:06 | 29 Maj 2020

Me 29 maj 1453, qyteti romak i Konstandinopojës u pushtua nga turqit otomanë.

Shumë historianë e konsiderojnë ngjarjen dhe këtë ditë si fundin e Epokës së Mesjetës dhe fillimin e periudhës moderne të Evropës, transmeton portali arbresh.info.

Pesëqind e gjashtëdhjetë e shtatë vjet më parë sot, një ushtri osmane e udhëhequr nga Sulltan Mehmeti II bëri atë që asnjë komandant apo ushtri tjetër mysliman nuk kishte qenë në gjendje të bënte me shekuj.

Piktura nga Fausto Zonaro ilustron Mehmetin II që hynte në Stamboll. (TRT dhe Agjencitë)

Jo vetëm që turqit pushtuan “Mbretëreshën e qyteteve”, por gjithashtu shpërndanë në mënyrë efektive mbetjen e fundit të sundimit Romak Lindor – i njohur gjithashtu si Bizantin – dhe i dha fund një prej perandorive më të mëdha që bota ka parë ndonjëherë.

Pushtimi hapi rrugën për rritjen e Perandorisë Osmane dhe përhapjen e Islamit në Ballkan; gjithashtu ndikoi në rrjedhën e historisë njerëzore në mënyra që akoma mund të shihen edhe sot.

Piktura nga Gentile Bellini përshkruan Mehmet Pushtuesin.

Ngjarje të ndryshme u mbajtën të mërkurën për të shënuar 567-vjetorin e pushtimit të Stambollit.

Për të përkujtuar përvjetorin e pushtimit, Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan tha: “Ne shënojmë 567 vjetorin e pushtimit të Stambollit, i cili nuk është vetëm një nga fitoret më të mëdha në histori, por edhe një pikë kthese që nxori një epokë të re. Ne përkujtojmë së pari Mehmet Pushtuesin e madh dhe të tjerët që na ndihmuan t’i quajmë këto toka shtëpinë tonë”, tha ai, duke shtuar se pushtimi i Stambollit” kishte filluar një epokë të re dhe kishte ndryshuar rrjedhën e historisë botërore”.

Festimet e tjera përfshinin një rivendosje të betejës epike të organizuar nga Guvernatori i Stambollit. Banda ushtarake osmane “Mehteran” gjithashtu performoi një paradë./arbresh.info/

Sulltan Mehmeti II ka varkat e transportuara gjatë rrethimit të Kostandinopojës. (TRT World dhe Agjencitë)

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara