Shefi i NATO’s jashtëzakonisht i shqetësuar për përshkallëzimin e tensioneve Arabi Saudite-Iran

08:18 | 17 Shtator 2019

Kreu i aleancës ushtarake të NATO-s ka thënë se është jashtëzakonisht i shqetësuar që tensionet do të përshkallëzohen pas sulmit në ndërtesat saudite të naftës.

Jens Stoltenberg gjithashtu tha se Irani po destabilizon tërë rajonin, transmeton portali arbresh.info.

Gjatë të hënës, SHBA publikoi imazhe satelitore që tregonin dëmet nga sulmet e “paprecedentë”  të fundjavës, që iu atribuuan Iranit.

Irani ka mohuar përfshirjen, ku presidenti Hassan Rouhani e quajti sulmin një akt reciprok nga populli i Jemenit.

Rebelët Houthi të Jemenit – të cilët janë në linjë me Iranin – kanë marrë përgjegjësinë.

Sidoqoftë, SHBA ka hedhur dyshime në aftësinë e tyre për të kryer sulme të kësaj madhësie dhe saktësie pa ndihmë.

Koalicioni ushtarak i udhëhequr nga Sauditë në Jemen, i cili është në konflikt të drejtpërdrejtë me Houthit, beson se Irani i dha armët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara