SHBA transferon bombarderët në Lindjen e Mesme

09:49 | 22 Nëntor 2020

Shtetet e Bashkuara kanë transferuar bombarduesit strategjikë B-52H “Stratofortres” në Lindjen e Mesme, tha Komanda Qendrore e SHBA në një deklaratë.

“Ekipet e B-52H ‘Stratofortres’ të Forcës Ajrore të SHBA, e cila kaloi nën komandën e krahut të 5-të bombardues në bazën ajrore Minot në shtetin e Dakota Veriore, fluturuan në Lindjen e Mesme në 21 nëntor për të frenuar agresionin dhe siguroj mbështetjen e partnerëve dhe aleatëve amerikanë. “, thuhet në njoftimin e komandës, transmeton portal arbresh.info

Gjithashtu është pohuar se hera e fundit që një bombardues amerikan me rreze të gjatë ishte i pranishëm në Lindjen e Mesme ishte në fillim të këtij viti.

Në fillim të kësaj jave, Sekretari i Përkohshëm i Mbrojtjes i SHBA Christopher Miller tha se numri i anëtarëve të kontigjentit amerikan në Afganistan do të ulej nga 4.5 në 2.5 mijë deri në 15 janar. Ai theksoi se kjo është në përputhje me planin dhe interesat strategjikë të Shtetet e Bashkuara. Shtëpia e Bardhë më vonë njoftoi se Presidenti Donald Trump pret tërheqjen e plotë të trupave amerikane deri në maj 2021./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara