SHBA tani ka më së shumti raste me koronavirus

22:42 | 26 Mars 2020

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë konfirmuar se numri i rasteve me koronavirus ka kaluar 80 mijëshin, përfshirë 1,100 vdekje.

Ky numër me të infektuar kalon çdo vend tjetër që po ballafaqohet me këtë pandemi, sipas The New York Times, transmeton portali arbresh.info.

Të dhënat më të fundit globale të shëndetit të mbledhura nga Universiteti John Hopkins renditen në SHBA pas Italisë dhe Kinës, por raportet nga New York Times tregojnë numrin e pacientëve që eklipsojnë ato vende të goditura me vështirësi pasi kombi lufton me një përgjigje të qëndrueshme pas përpjekjeve të vonuara për të marrë seriozisht krizën në rritje.

Të enjten, Margaret Harris me Organizatën Botërore të Shëndetit paralajmëroi se SHBA ka të ngjarë të bëhet epiqendra virale në botë pasi numri i rasteve u përshkallëzua në disa shtete, përfshirë Nju Jorkun, i cili nxori në më shumë se 33,000 raste.

Publikimi raportoi se të paktën 81.131 njerëz në SHBA janë konfirmuar pozitivë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara