SHBA përdor gaz lotsjellës ndaj emigrantëve në kufirin me Meksikën

16:32 | 2 Janar 2019

Agjentët amerikanë kanë hedhur gaz lotsjellës ndaj emigrantëve në kufirin me Meksikën të cilët po tentonin të hynin në vend jashtëligjshëm.

Rreth 150 amerikanë-qendrorë bënë përpjekje të kalojnë në pikëkalimin e Tijuanas në jug të Kalifornisë gjatë ditës së Vitit të Ri, transmeton portali arbresh.info.

Një zyrtar amerikan i përshkroi emigrantët si një “turmë të dhunshme”.

Ajo vjen pasi qeveria federale e SHBA mbetet e mbyllur pasi presidenti Donald Trump dhe Kongresi argumentojnë mbi financimin e murit të tij të propozuar kufitar.

Shtetet e Bashkuara thanë se forcat e sigurisë përdorën gaz lotsjellës pasi emigrantët hodhën gurë, dhe se ata synonin qëllimisht kundërvajtjen e gurëve, të cilët thonë se kanë penguar agjentët për të ndihmuar migrantët që po kalonin fëmijë mbi tela me gjemba.

Por Associated Press raporton se gurët u hodhën vetëm pasi agjentët gjuajtën gaz lotsjellës dhe një dëshmitar i Reuters thotë se një migrant u godit nga ajo që dukej të ishte një top me gaz lotsjellës.

Zëdhënësja e Sigurisë Kombëtare e SHBA Katie Waldman e quajti grupin një “turmë të dhunshme” dhe tha se agjentët e përdorur “forcën minimale të nevojshme për të mbrojtur veten”./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara