SHBA miraton ilaçin e parë për të trajtuar koronavirusin

23:37 | 22 Tetor 2020

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka miratuar Remdesivir si ilaçin e parë për të trajtuar koronavirusin.

Ky ilaç është aprovuar për përdorim që nga pranvera dhe tani është bërë ilaçi i parë që ka marrë miratimin e plotë në Shtetet e Bashkuara për trajtim kundër Covid-19, shkruan Ap, transmeton portal arbresh.info

Sipas një studimi të kryer nga Instituti Kombëtar Amerikan i Shëndetit, ky ilaç, cilën kompania e Kalifornisë Gilead Science e quan Veccuri, uli kohën e rimëkëmbjes me pesë ditë – nga 15 ditë në 10 mesatarisht.

Kompania thotë se Veccuri është aprovuar për njerëzit më të vjetër se 12 vjeç dhe me peshë të paktën 40 kilogramë që kanë nevojë për shtrim në spital për shkak të infeksionit nga koronavirusi./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara