SHBA me tarifa ndaj produkteve evropiane

12:47 | 3 Tetor 2019

Administrata e Trumpit i ka vendosur tarifa prej 25% verës franceze, djathit italian dhe uiskit skocez, por kurseu verën italiane, makaronat dhe vajin e ullirit – si hakmarrje për subvencionet e Bashkimit Evropian në aeroplanë të mëdhenj.

Zyra e Përfaqësuesit të Tregtisë së SHBA-së lëshoi ​​një listë të qindra produkteve evropiane që do të marrin tarifa të reja, përfshirë biskotat, sallamin, gjalpin dhe kosin – por në shumë raste aplikohet vetëm në disa vende të BE-së, përfshirë pjesë kamerash gjermane dhe batanije të prodhuara në Mbretërinë e Bashkuar, transmeton portali arbresh.info.

Lista përfshin triko të bëra nga Mbretëria e Bashkuar, pullave, sende kashmiri dhe veshje leshi, si dhe ullinj nga Franca dhe Spanja, sallam derri të prodhuar nga BE dhe produkte të tjerë derri të ndryshëm nga proshutat, dhe kafeja gjermane.

Tarifat e reja do të hyjnë në fuqi qysh në 18 tetor.

Zyra e Përfaqësuesit të Tregtisë së SHBA tha që “do të rivlerësonte vazhdimisht këto tarifa bazuar në diskutimet tona me BE” dhe pret që të fillojnë bisedime në një përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjen./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara