SHBA-ja ka rritur buxhetin e ushtrisë si përgjigje ndaj Rusisë dhe Kinës

09:29 | 13 Shkurt 2018

Si përgjigje ndaj Rusisë, Kinës dhe Koresë së Veriut, SHBA-ja e ka rritur buxhetin e ushtrisë, transmeton arbresh.info.

Buxheti I ushtrisë është rritur për 686 miliardë dollar dhe vlen veç për këtë vit.

Administrimi Trump I ka shkurtuar buxhetin investimeve të jashtme dhe diplomacisë ndërkombëtare.

“Konkurrenca për fuqinë më të madhe e ka detyruar SHBA-në që të bëj investime në rritjen e buxhetit të ushtrisë.” Ka thënë sekretari i mbrojtjes David L. Norquist.

Buxheti i ushtrisë është rritur shtatë herë nga sa ishte rritur në vitin 2017.

Atëherë ishte rritur veç për 80 miliardë dollar./Arbersh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale