SHBA fillon aplikimin e tarifave ndaj Kinës

10:59 | 1 Shtator 2019 | Arditë Shkodra

Sot Kina dhe Shtetet e Bashkuara filluan të vendosnin tarifa shtesë për mallrat e njëra-tjetrës.

Përshkallëzimi i fundit i një lufte tregtare, pavarësisht shenjave se bisedimet do të rifillonin këtë muaj.
Një raund i ri tarifash hyri në fuqi mëngjesin e ditës së sotme, me taksën prej 5% të papërpunuar të SHBA-ve duke shënuar kështu herën e parë që karburanti është në shënjestër, pasi dy ekonomitë më të mëdha në botë filluan luftën e tyre tregtare më shumë se një vit më parë.
Administrata Trump do të fillojë mbledhjen e tarifave 15% në më shumë se 125 miliardë dollarë në importet kineze, duke përfshirë folësit inteligjentë, kufjet Bluetooth dhe shumë lloje të mbathjeve, shkruan Reuters, transmeton arbresh.info


Në shenjë hakmarrjeje, Kina filloi të vendos tarifa shtesë për disa nga mallrat e SHBA-së në një listë të synuar prej 75 miliardë dollarë.
Tarifat shtesë prej 5% dhe 10% u vendosën në 1.717 artikuj nga gjithsej 5,078 produkte me origjinë nga Shtetet e Bashkuara, kurse Pekini do të fillojë mbledhjen e tarifave shtesë për pjesën tjetër nga 15 dhjetori.
Mediat shtetërore kineze shënuan një shënim kundërshtues.
“Shtetet e Bashkuara duhet të mësojnë se si të sillen si një fuqi globale e përgjegjshme dhe të ndalojnë së vepruari në këtë mënyrë, tha agjensia zyrtare e lajmeve Xinhua.
“Si superfuqia e vetme e botës, ajo duhet të përmbushë përgjegjësinë e saj të duhur dhe të bashkohet me vendet e tjera për ta bërë këtë botë një vend më të mirë dhe më të prosperuar. Vetëm atëherë Amerika mund të bëhet përsëri e madhe ”.
Kina thotë se tarifat nuk do të mund të pengojnë zhvillimin e saj.
“Ekonomia e lulëzuar e Kinës e ka bërë Kinën një tokë pjellore për investime që kompanitë e huaja nuk mund t’i injorojnë”, thanë autoritet kineze.
Muajin e kaluar, Presidenti i SHBA-ve Donald Trump tha që ai po rrit tarifat ekzistuese dhe të planifikuara me 5% në importet kineze me vlerë rreth 550 miliardë dollarë pasi Pekini njoftoi tarifat e veta hakmarrëse për mallrat e SHBA.


Tarifat prej 15% për celularët, laptopët, lodrat dhe veshjet do të hyjnë në fuqi më 15 dhjetor.
Zyra e Përfaqësuesit të Tregtisë amerikane tha të enjten se do të mbledhë komente publike deri më 20 shtator mbi një rritje të planifikuar tarifore në 30% në një listë prej 250 miliardë dollarësh të mallrave tashmë të goditur me një tarifë 25%.
Ekipet e tregtisë nga Kina dhe Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të flasin dhe do të takohen në shtator, por rritjet tarifore në mallrat kineze të vendosura të fillojnë ditën e diel nuk do të vonohen, ka thënë Trump.


Për dy vjet, administrata Trump ka kërkuar të bëjë presion ndaj Kinës për të bërë ndryshime gjithëpërfshirëse në politikat e saj për mbrojtjen e pronësisë intelektuale, transferime të detyruara të teknologjisë në firmat kineze, subvencione industriale dhe akses në treg.
Kina ka mohuar vazhdimisht akuzat e Uashingtonit se ajo angazhohet në praktika të padrejta tregtare, duke u zotuar të luftojë përsëri në natyrë dhe duke kritikuar masat e SHBA si proteksioniste.
Kina ka bërë presion ndaj Shteteve të Bashkuara për të anuluar rritjen e tarifave./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara