SHBA feston 4 Korrikun me paradë ushtarake

09:55 | 5 Korrik 2019

Shtetet e Bashkuara kanë festuar pavarësinë me një paradë ushtarake në Uashington DC.

Trump është presidenti i parë në gati shtatë dekada që i është drejtuar turmës në Ditën e Pavarësisë në Qendrën Kombëtare, një park i madh i hapur që shtrihet nga monumentet portreti të Lincoln Memorial në Kapitol të Shteteve të Bashkuara, transmeton portali arbresh.info.

Presidenti Harry Truman në vitin 1951 ishte presidenti i fundit që mbajti një ngjarje të tillë. Ai foli para një tubimi të madh për të shënuar 175 vjetorin e nënshkrimit të Deklaratës së Pavarësisë.

Festimi i vitit 2019 ka qenë i mbushur me polemika. Trump ka shprehur shumë interes të thellë për vendosjen e një parade ushtarake në Uashington DC, por ideja ishte kritikuar gjerësisht dhe vlerësohej të ishte shumë e kushtueshme.

Megjithatë, presidenti amerikan arriti të marrë tanke dhe automjete të blinduara për të qenë në shfaqje për festën e tij të katër korrikut. Shërbimi i Parkut Kombëtar të SHBA shmangi 2.5 milionë dollarë në tarifat e hyrjes në park për të financuar ngjarjen./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara