Sërish zjarre në Kaliforni, 100 mijë të evakuuar

08:50 | 27 Tetor 2020

Zjarret e mëdha kanë detyruar evakuimin e 100 mijë njerëzve në jug të Kalifornisë.

Zjarri në Silverado shpërtheu pak para lindjes së diellit në kontenë Orange, në jug të Los Anxhelos, transmeton portali arbresh.info

Në fund të mesditës, zjarri kishte djegur 2,915 hektarë, raporton agjencia shtetërore e zjarrit.

Rreth 5,000 zjarrfikës po luftojnë me zjarret në të gjithë shtetin.

Zjarret më të këqija në 18 vjet filluan të ndizeshin në Kaliforni në gusht.

Ata kanë qenë përgjegjës për më shumë se 30 vdekje dhe kanë dëbuar mijëra njerëz nga shtëpitë e tyre.

Erërat po shtyjnë flakët në zjarrin Silverado më afër shtëpive në qytetin Irvine, shtëpi për rreth 280,000 njerëz.

Dy zjarrfikës janë djegur seriozisht gjatë trajtimit të zjarrit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara