Sërish protesta masive në SHBA, por bie përdorimi i dhunës

19:57 | 3 Qershor 2020

Dhjetëra mijëra njerëz kanë demonstruar, shumica prej tyre në mënyrë paqësore përgjatë Shteteve të Bashkuara për të tetën natë me radhë pas vdekjes së afro-amerikanit në duart e policisë.

Një nga protestat më të mëdha, të bashkuar nga të afërmit e Floyd, u zhvillua në qytetin e tij të lindjes, Houston, Teksas, transmeton portali arbresh.info.

Shumë prej tyre kundërshtuan rrugëdalje në disa qytete, të imponuara pas dhunës dhe plaçkitjeve në disa rrethe të hënën natën.

Papa ka lëshuar një thirrje që racizmi të mos injorohet.

“Ne nuk mund të tolerojmë ose të mbyllim sytë ndaj racizmit”, tha ai. Por ai gjithashtu dënoi dhunën: “Asgjë nuk fitohet nga dhuna dhe aq shumë humbet”.

Çështja Floyd ka mbretëruar zemërimin e thellë për vrasjet e amerikanëve me ngjyrë nga policia dhe racizmin në përgjithësi.

Demonstruesit kanë dalë në rrugë – jo vetëm për të shprehur zemërimin e tyre ndaj trajtimit të Z. Floyd – por për të dënuar brutalitetin e policisë kundër amerikanëve të zinj më gjerësisht.

Ka pasur thirrje, dhe një propozim nga një ligjvënës amerikan, për t’i dhënë fund imunitetit të kualifikuar të policisë që parandalon veprimet juridike civile kundër tyre. Në përgjithësi, protestuesit kanë bërë thirrje për t’i dhënë fund racizmit dhe diskriminimit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara