Sëmundja misterioze e lë me kokë të përkulur pakistanezen

22:20 | 11 Korrik 2019

Një vajzë 11-vjeçare është duke pritur me dëshpërim operimin që do t’i ndryshojë jetën, pasi një gjendje misterioze e ka lënë me kokë të përkulur në një kënd 90 shkallë.

Afsheen Kumbar mendohet të vuajë nga një çrregullim muskulor që e ka shkaktuar atë të zhvillojë një qafë të shtrembëruar rëndë, e njohur në mjekësi si torticollis.

Problemi u shfaq kur ajo ishte vetëm tetëmuajshe dhe lëndoi qafën e saj duke luajtur.

Në pamundësi për të mbajtur kokën e saj të drejtë, Afsheen jeton në dhimbje të vazhdueshme, dhe me probleme për të ngrënë dhe madje edhe për të ecur.

Gjendja e Afsheen gjithashtu e ndalon atë të shkojë në shkollë, duke kaluar ditët e saj në shtëpi në Mithi në Sindh, Pakistan, me nënën e saj Jameelan, 52-vjeç dhe vëllain më të madh Mohammad Yaqoob Kumbar, 27-vjeç.

Familja nuk ka asnjë ide se çfarë do të jetë e ardhmja e saj, pasi nuk është në gjendje të paguajë operimin, pasi babai i Afsheen vdiq nga kanceri vitin e kaluar, duke i detyruar ata të jetonin në pagën e Jameelan prej 74 dollarësh në vit ndërsa ajo punon si ‘ndihmëse shtëpiake’.

Torticollis mund të shkaktohet nga lëndimet në muskujt e shpinës ose qafës. Kjo e bën muskujt e muskujve të qafës, të cilat mund të çojnë në pengesa për lëvizjen e kokës.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara