Sanders paralajmëron Rusinë të qëndrojë jashtë fushatës presidenciale të SHBA-ve

09:35 | 22 Shkurt 2020

Kandidati presidencial nga radhët e Demokratëve, Bernie Sanders ka paralajmëruar Rusinë të qëndrojë jashtë zgjedhjeve presidenciale 2020, pasi zyrtarët amerikanë i thanë atij që Moska po bën përpjekje për të ndihmuar fushatën e tij.

“Komuniteti i inteligjencës na kanë treguar që ata janë duke ndërhyrë në këtë fushatë, tani, më 2020. E çfarë i them Putinit, nëse zgjidhem president, më beson që nuk do të ndërhysh në zgjedhjet amerikane”, Sanders u tha gazetarëve në Bakersfield, Kalifornia, transmeton portali arbresh.info.

Sanders, 78 vjeç, një senator socialist i vetë-përshkruar demokrat nga Vermont, konsiderohet kryesuesi i nominimit Demokratik dhe është i favorizuar të fitojë grupet e Nevada të shtunën.

The Ëashington Post të Premten, duke përmendur njerëz të njohur me këtë çështje, tha se zyrtarët amerikanë u kishin thënë Sanders për përpjekjen ruse dhe gjithashtu kishin njoftuar Presidentin Republikan Donald Trump dhe ligjvënësit amerikanë.

Nuk ishte e qartë se në çfarë forme u bë ndihma ruse, tha gazeta.

Sanders tha se ai ishte informuar rreth një muaj më parë. Fushata e tij theksoi se informimi ishte klasifikuar.

“Na u tha që Rusia, ndoshta vendet e tjera, do të përfshihen në këtë fushatë,” u tha Sanders gazetarëve. “Shikoni, këtu është mesazhi: Për Rusinë, qëndroni jashtë zgjedhjeve Amerikane.”

“Ajo që ata po bëjnë, nga rruga, gjëja e shëmtuar që ata po bëjnë – dhe unë kam parë disa nga tëeet-et dhe sendet e tyre – a po përpiqen të na ndajnë lart,” tha ai. “Ata po përpiqen të shkaktojnë kaos. Ata po përpiqen të shkaktojnë urrejtje në Amerikë”.

Kremlin të premten mohoi që Rusia po ndërhynte në fushatën presidenciale të SHBA për të rritur shanset e rizgjedhjes së Trump, pas raporteve që zyrtarët e inteligjencës amerikane paralajmëruan Kongresin për kërcënimin e zgjedhjeve javën e kaluar.

“Këto janë njoftime më paranojake të cilat, për keqardhjen tonë, do të shumohen ndërsa afrohemi më shumë në zgjedhjet (SHBA)”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Ato nuk kanë asnjë lidhje me të vërtetën”.

Facebook nuk pranoi të komentojë nëse ka parë ndonjë provë të ndihmës ruse për fushatën e Sanders. Tetorin e kaluar, kompania hoqi llogari të mbështetura nga Rusia që pretendonin se ishin nga shtetet politike të betejës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara