Rusia: sanksionet e SHBA mbi Novichok janë ‘luftë ekonomike’, dhe të gjitha opsionet janë në tryezë për t’u goditur mbrapa

12:07 | 10 Gusht 2018

Rusia do të konsideronte çdo lëvizje të SHBA-së për të frenuar operacionet e bankave ruse apo marrëveshjet e gomave në valutë të huaj një deklaratë e luftës ekonomike, tha dje premtimi i kryeministrit Dmitri Medvedev.

Shtetet e Bashkuara njoftuan një raund të ri sanksionesh të mërkurën, duke synuar Rusinë që shtyu rubla në dy nivele të ulëta dhe nxiti një shitje më të gjerë mbi frikën që Rusia u mbyll në një spirale me sanksione të pafundme.-përcjell arbresh.info

Legjislacioni i veçantë i paraqitur javën e kaluar në formën e draftit nga senatorët republikane dhe demokratët propozon kufizime mbi operacionet e disa bankave shtetërore ruse në Shtetet e Bashkuara dhe kufizimet në përdorimin e gomave të dollarit.

Medvedev tha se Moska do të marrë masa ekonomike, politike apo masa të tjera hakmarrëse kundër Shteteve të Bashkuara nëse Uashingtoni synonte bankat ruse.

“Nuk do të doja të komentoj mbi bisedimet për sanksionet e ardhshme, por mund të them një gjë: Nëse disa ndalojnë operacionet e bankave nëse përdorin një ose tjetër  monedhë , do të ishte e mundur që ta quajmë qartë një deklaratë ekonomike lufte” tha Medvedev.

“Dhe do të ishte e nevojshme, do të ishte e nevojshme që të reagonin ndaj kësaj lufte ekonomikisht, politikisht apo, nëse ishte e nevojshme, me mjete të tjera dhe miqtë tanë amerikanë duhet ta kuptojnë këtë”, tha ai duke folur për një udhëtim në Rusi Lindja.

Fati i projektligjit për të cilin ai po i referohej nuk është i sigurt

Kongresi i plotë i SHBA nuk do të kthehet në Uashington deri në shtator, dhe madje as atëherë, ndihmësit e kongresit thanë se nuk prisnin që masa do të kalonte në tërësinë e saj.

Ndërsa ishte vështirë të vlerësoheshin deri më tani, ata thanë se kishte më shumë gjasa që vetëm disa nga dispozitat e saj të përfshiheshin si ndryshime në një pjesë tjetër të legjislacionit, siç është një projekt-ligj i shpenzimeve që Kongresi duhet të kalojë përpara 30 shtatorit për të parandaluar një qeveri fike./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara