Rusia përshëndet qëndrimin e Erodganit ndaj presionit mbi Turqinë për marrëveshjen S-400

20:38 | 14 Prill 2019

Ekziston një presion i paparë ndaj Turqisë mbi marrëveshjen e saj për sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 në Rusi, por ne e mirëpresim qëndrimin e vendosur të Presidentit Rexhep Tajip Erdoan për këtë çështje, tha të djelën zëdhënësi presidencial i Rusisë, Dimitri Peskov.
Ai vlerësoi deklaratat e Ankarasë përballë kërcënimeve nga SHBA për blerjen e saj nga Moska.

“Presioni ka qenë me të vërtetë i paprecedent, mirëpresim pozicionin më të ashpër dhe pa kompromis të Erdoganit (për çështjen), besojmë se një qëndrim i tillë do të na lejojë të ndërtojmë një dialog të lirë dhe sovran”, tha Peskov.

Zëdhënësi tha se ka shumë pak vende në botë që mund të veprojnë në mënyrë të pavarur dhe sovranitet kur bëhet fjalë për parime, dhe Rusia dhe Turqia janë në këtë kategori.
Në përgjigje të shqetësimeve dhe pyetjeve nëse kishte pasur një ndryshim në qëndrimin e Ankarasë në S-400, Erdogani kishte thënë javën e kaluar: “Ne u themi atyre se kjo është një punë e përfunduar, të gjitha janë gati”. Dhënia e sistemit të mbrojtjes raketore S-400 duhej të ishte në korrik, por mund të bëhet më herët. ”
Më parë këtë javë, Shtetet e Bashkuara njoftohet se ndaluan ofrimin e pjesëve dhe shërbimeve që lidhen me avionët luftarakë F-35 në Turqi./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara