Rusët shumë të varfër për të blerë këpucë

11:54 | 4 Prill 2019

Sekretari rus i shtypit në Kremlin ka thënë se nuk mund ta kuptojë anketën që tregon se rusët nuk mund të përballojnë blerjen e këpucëve të reja.

Dmitry Peskov komentoi një raport të agjencisë shtetërore të statistikave Rosstat, transmeton portali arbresh.info.

Hulumtimi gjeti se një e treta e familjeve të anketuara nuk mund të përballonin dy palë këpucë për person, në vit.

Të dhënat gjithashtu zbuluan se 80% e familjeve ruse e kanë të vështirë të mbijetojnë.

Anketa në fakt tregon një përmirësim të lehtë në disa fusha të financave familjare. Por shifrat e saj të zymta – dhe zhurmat e Z. Peskov – kanë kapur vëmendjen, duke sugjeruar që zyrtarët nuk janë në kontakt me realitetin e përditshëm.

I pyetur për të komentuar për gjetjet, zëdhënësi i presidentit Vladimir Putin psherëtiu thellë para se të thoshte se Kremlini “luftoi” për të kuptuar të dhënat.

“Pse këpucë? Pse një e treta? Nga ku janë këto shifra?” Z. Peskov kërkoi, duke shtuar se ai do të ishte “mirënjohës” për një shpjegim nga Rosstat.

Detajet janë qartësisht të disponueshme online, së bashku me anketën e “vëzhgimit të standardeve të jetesës” të agjencisë, që kryhet çdo dy vjet.

Shifrat e fundit janë nga një sondazh i kryer në shtator 2018, i cili mbulon rreth 60,000 shtëpi nëpër Federatën Ruse.

Ndër të gjeturat e saj, studimi zbulon se afër gjysma e të gjitha familjeve nuk mund të shkojnë për një pushim vjetor një jave, madje duke qëndruar me miqtë apo familjen. Rreth 10% e të pyeturve nuk mund të kishin mundësi të hanin mish ose peshk tri herë në javë dhe 12.6% e shtëpive kishin ose një tualet komunal ose kishin një tualet jashtë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara