Rrokaqiejt më të lartë në botë do të ngritën në Singapor – por ata po ndërtohen në Malajzi

11:50 | 15 Gusht 2020

Dy rrokaqiej janë rrugës për t’u bërë ndërtesat më të larta të parafabrikuara në botë.

E gjersa dy kullat me nga 192 metra do të ngritën në Singaporin e populluar dendur, pjesë të mëdha të strukturave janë duke u ndërtuar përtej kufirit, në Malajzi, transmeton portali arbresh.info.

Projekti banues, i emëruar Avenue South Residences, do të shohin 988 apartamente të formuar nga pothuajse 3,000 module të vendosura vertikalisht.

Firma që qëndron pas projektit, ADDP Architects, thotë se metoda e ndërtesës, e njohur si Ndërtimi Volumetrik i Parafabrikuar (PPVC), është më pak intensiv ndaj punës dhe mund të ndihmojë në uljen e ndotjes dhe zhurmës.

Modulet individuale janë prodhuar nga fabrika në Senai, Malajzi, ku një seri kutish me gjashtë anë janë hedhur në beton. Njësitë transportohen më pas në një objekt në Singapor për t’u pajisur dhe mobiluar para se të transferohen në vendin e ndërtimit.

Deri në kohën kur do të arrijnë, kutitë janë 80% të kompletuara, sipas ADDP Architects. Atëherë ata ngrihen në pozitë nga një vinç dhe “mbërthen” për të formuar një kornizë të fortë, me ngarkesë, tha një nga partnerët e asociuar të firmës, Markus Cheng Thuan Hann. Prekjet përfundimtare, siç janë dyert, shtohen më pas, tha arkitekti.

“Është si një koncept i prodhimit të makinave, por për industrinë e ndërtimit”, shtoi ai në një intervistë telefonike për CNN./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara