Rritet numri i viktimave nga vërshimet në Japoni

14:27 | 11 Korrik 2018

Japonia është ende duke u rrahur nga një prej fatkeqësive më të këqija të përmbytjeve në dekada, gjë që ka vrarë të paktën 179 persona dhe ka lënë 70 të humbur.

Shirat me rrebesh kanë shkaktuar rrëshqitje dhe përmbytje në zonat qendrore dhe perëndimore. Më shumë se 8 milionë njerëz janë urdhëruar të evakuojnë shtëpitë e tyre, transmeton portali arbresh.info.

Shiu është zbutur por vendi vazhdon të luftojë për t’u marrë me dëmet e mëdha të mbetura.

Kjo është numri më i madh i vdekjeve të shkaktuara nga reshjet në Japoni që nga viti 1982.

Rreth 270,000 familje në të gjithë vendin kanë pasur furnizimin e tyre me ujë dhe mijëra shtëpi të tjera mbeten pa energji elektrike.

Prefekturat e Okayama, Hiroshima dhe Yamaguchi ishin më të goditurat, me fotografi që shfaqin dëmtime të mëdha sidomos në Okayama./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale