Rrëshqitjet në jug të Kalifornisë lënë të paktën 17 të vdekur

09:37 | 11 Janar 2018

Të paktën 17 vetë u vranë dhe shtëpitë u shpërngulën nga themelet e tyre pasi shiu i rëndë dërgoi baltë dhe gurë që rrëshqitën poshtë nga zjarret e fundit të Kalifornisë jugore.

 

Ekipet e shpëtimit përdorën helikopterë për t’i dërguar njerëzit në vende të sigurta për shkak të rrugëve të bllokuara dhe zjarrfikësit u përplasën me baltë të lartë për të nxjerrë një vajzë 14 vjeçare nga rrënojat e një shtëpie në Montecito, në veri-perëndimit të Los Anxhelosit , ku ajo ishte bllokuar për orë të tëra. Ajo u mor në një barelë, transmeton arbresh.info

Shumica e vdekjeve besohej të kishin ndodhur në Montecito, një territor i rrethuar me të pasur prej rreth 9,000 banorësh në veri-perëndimit të Los Anxhelosit që është shtëpia e të famshmëve të tillë si Oprah Winfrey, Rob Lowe dhe Ellen DeGeneres, tha zëdhënësi i Qarkut Santa Barbara David Villalobos. Shtëpia e Winfrey mbijetoi stuhinë dhe rrëshqitjet. Të paktën 25 vetë u plagosën.

Këta numra mund të rriten kur kërkimi të thellohet dhe të zgjerohet, me një ekip të madh kërkimit dhe shpëtimit që vjen nga Los Angeles pranë dhe ndihmon rojet bregdetare dhe rojet kombëtare së bashku me zbatimin e ligjit.

Ata do të përqendrohen së pari në gjetjen e të mbijetuarve.

“Tani për tani mundësit tona janë të përqendruara në përcaktimin nëse dikush është ende gjallë në ndonjë nga ato struktura që janë dëmtuar”, tha Shefi i policisë Bill Brown nga Santa Barbara.

Bill tha se “të paktën disa dhjetëra shtëpi janë shkatërruar ose dëmtuar rëndë, dhe shumë të tjera janë në zona që janë akoma të paarritshme”.

Ai tha se ishte e mundshme që ata do të gjenin më shumë njerëz në atë shkatërrim, transmeton arbresh.info

Kërkimi për të zhdukurit, numri i të cilëve është i pasigurte, vazhdoi gjatë natës dhe pastaj duhej të intensifikohej pas ditës së mërkurë, thanë autoritetet. Stuhia u pastrua dhe nuk ishte më pengesë.

Një vajzë 14-vjeçare me baltë ishte midis dhjetëra të shpëtuar në terren. Ajo u tërhoq nga një shtëpi e shembur Montecito ku ajo ishte bllokuar për orë të tëra.

“Mendova se kisha vdekur për një moment atje,” vajza e tmerruar mund të dëgjohej duke thënë në video të postuar nga KNBC-TV përpara se ajo të merrej në një barelë.

Njëzet vetë u shtruan në spital dhe katër u përshkruan si “shumë kritike” nga Dr Brett Wilson i spitalit vilë në Santa Barbara. / Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara