Rrëshqitje dheu në minierën e smeraldit në Mianmar, 162 të vdekur

20:11 | 2 Korrik 2020

Të paktën 162 trupa janë gjetur pas rrëshqitjes së dheut në minierën e smeraldit në veri të Mianmar, bëjnë të ditur zyrtarët.

Ekipet e shpëtimit kanë vazhduar punën për të zhdukurit në vendndodhje në Hpakant në shtetin Kachin, transmeton portali arbresh.info.

Një valë e baltës dhe gurëve të shkaktuar nga shirat e mëdha përfshiu ata që ishin duke mbledhur gurët e çmuar, tha departamenti i zjarrfikësve.

Mianmar është burimi më i madh në botë i smeraldit, por minierat e tij kanë parë aksidente të shumta, shumë njerëz që janë në kërkim të gurëve.

Departamenti i shërbimit të zjarrfikësve të vendit tha në një postim në Facebook (në Birmanisht): “Minatorët e smeraldit janë thyer nga një valë baltë, e cila goditi pas reshjeve të mëdha të shiut”.

Ai tha se deri në orën 19:15 me kohën lokale (12:45 GMT) “162 trupa u gjetën dhe 54 njerëz të lënduar u dërguan [në spital]”. Asnjë shifër nuk u dha për numrin e njerëzve ende të zhdukur.

Shiu i fortë vazhdoi gjatë gjithë ditës gjatë punës së shpëtimit.

Policia tha se disa njerëz kishin kundërshtuar një paralajmërim të lëshuar të Mërkurën për të mos punuar në zonë pas reshjeve të reshjeve, megjithëse këshilla gjithashtu mund të ketë shpëtuar shumë jetë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara