Rebelët sirianë dalin nga enklava e fundit e rrethuar

12:19 | 16 Maj 2018

Luftëtarët e mbetur kanë nisur të tërhiqen nga enklava e fundit në Sirinë qendrore, raporton televizioni shtetëror, duke vulosur kontrollin e qeverisë mbi zonën dhe duke hapur një shtrirje të madhe të autostradës më të rëndësishme të vendit.

Kjo më tej çimenton pozitën dominuese të Presidentit Bashar al-Assad mbi pjesët më të populluara të Sirisë pas viteve të luftimeve, por do të thotë se çdo fushatë e re ushtarake mund të rrezikojë konfliktin e drejtpërdrejtë me fuqitë e huaja, transmeton portali arbresh.info.

Tërheqja mund të jetë gjithashtu e fundit në një seri evakuimesh të dakorduara të përdorura nga qeveria për të mposhtur kryengritësit e rrethuar duke i detyruar ata të dorëzojnë territorin në këmbim të kalimit të sigurt në zonat e opozitës në veri.

Shpesh të ndërmjetësuara nga aleatët rusë të Assadit, këto marrëveshje kanë bërë vitet e fundit një karakteristikë përcaktuese për luftën shtatëvjeçare të Sirisë. Ato kanë zhvendosur mbi 100,000 njerëz – luftëtarë rebelë dhe civilë.

Opozita e ka quajtur atë një politikë të zhvendosjes së detyruar që arrin në ndryshimet demografike për të detyruar kundërshtarët e Assadit. Qeveria siriane ka thënë se askush nuk është i detyruar të largohet dhe ata që qëndrojnë duhet të pranojnë sundimin e shtetit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale