Rebelët e Jemenit sulmojnë aeroportin e Arabisë Saudite

11:48 | 12 Qershor 2019

Kanali televiziv jemenas Al-Masirah ka raportuar që rebelët Houthi kanë kryer një sulm mbi aeroportin Abha në Arabisë Saudite.

Koalicioni i udhëhequr nga sauditët konfirmoi që 26 persona janë lënduar si rezultat i sulmit me raketë të kryer nga Houthit, transmeton portali arbresh.info.

Sulmi erdhi pasi forcat ajrore të Arabisë Saudite kishin kapur dy dronë të nisur nga kryengritësit nga lëvizja Ansar Allah, pjesë e Houthit, në bazën ushtarake të saj ushtarake në kufirin jugor të vendit.

Jemeni, një vend i vogël në jug të gadishullit arab, është zhytur në një konflikt të armatosur midis forcave qeveritare, të udhëhequr nga Presidenti Abdrabuh Mansour Hadi dhe lëvizjes rebele Houthi për disa vite.

Një koalicion i udhëhequr nga sauditët ka kryer sulme ajrore kundër Houthit në kërkesën e Hadi që nga marsi i vitit 2015. Konflikti ka rezultuar në një krizë masive humanitare në vendin e shkatërruar nga lufta./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara