Reagimi i Kinës ndaj operacionit të Marinës së SHBA-ve: Ne kemi raketa

09:20 | 11 Janar 2019

Kina pretendon që ka vendosur raketa “të afta të arrijnë anije mesatare dhe të mëdha”, disa ditë pas operacionit të marinës amerikane në ishujt e kontestuar të Detit Jugor të Kinës.

Vendosja e raketave balistike DF-26 në rrafshin e largët të veriut të Kinës, njoftoi fillimisht në Televizionin Qendror të Kinës, ndjek një mision nga shkatërruesi i raketave të udhëhequra amerikane USS McCampbell, që hyn në afërsi të Ishujve Paracel, një ditë më parë, transmeton portali arbresh.info.

I aftë për të goditur objektivat 5,471 kilometra larg me bërthama bërthamore ose konvencionale, DF-26 u quajt “vrasësi i Guam” nga analistët në atë kohë, sepse kjo do të lejonte që Kina të sillte një fuqi zjarri pa precedentë në territorin e ishullit të SHBA-ve.

Deti i Kinës Jugore prej 1.3 milionë kilometrash katrorë ka parë tension në rritje gjatë viteve të fundit, ndërsa Kina në mënyrë agresive ka pohuar aksionet e saj mes pretendimeve kontradiktore nga disa vende të Azisë Juglindore./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara