Qëllohen me armë zjarri dy policë gjatë protestave në Amerikë

16:06 | 24 Shtator 2020

Dy oficerë policie janë qëlluar gjatë protestave në SHBA për vendimin për të mos ngritur aktakuzë ndaj policëve që vranë Breonna Taylor.

Taylor, 26 vjeçe, një punonjëse me ngjyrë spitali, është qëlluar gjashtë herë kur tre oficerët bastisën shtëpinë e saj me 13 mars, transmeton portali arbresh.info.

Juria e madhe në qytetin e Louisville ktheu vetëm një akuzë të vogël kundër njërit prej efektivëve, për të shtënat që goditën një apartament fqinj.

Prokurori i përgjithshëm tha se veprimet e dy oficerëve të tjerë ishin të justifikuara.

Njëri ishte goditur nga një e shtënë e qëlluar nga i dashuri i zonjës Taylor, i cili më vonë i tha policisë se ai mendonte se ishte një ish-i dashur i zonjës Taylor që ishte futur në apartament.

Një gjykatës kishte dhënë një urdhër për të kontrolluar shtëpinë e zonjës Taylor sepse hetuesit dyshuan se ish i dashuri i saj, një tregtar i dënuar droge, po përdorte adresën për të marrë pako. Zonja Taylor nuk kishte rekord penal.

Rastet e vrasjeve të njerëzve të zezë të paarmatosur nga policia kanë nxitur zemërimin në të gjithë SHBA dhe më gjerë, të nxitura veçanërisht nga vdekja e George Floyd në paraburgimin e policisë në Minneapolis në maj./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara