Putin: Tradhtarët duhet të ndëshkohen

11:59 | 11 Shtator 2019

Në verë, Vladimir Putin u pyet për helmimin e një ish-agjenti të dyfishtë rus dhe vajzës së tij vitin e kaluar në Britani. Presidenti rus mohoi që qeveria e tij të ishte e përfshirë, por ai nuk e mbajti më atë që mendoi për tradhtarët.

Tradhtia nuk është vetëm “krimi më i rëndë i mundshëm” por edhe “krimi më i përçmuar që mund të imagjinohet”, tha ai për Financial Times. Putin, një ish agjent i KGB kur Rusia ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik, u përsëriti dy herë gazetarëve: “Tradhtarët duhet të ndëshkohen”.

Ky qëndrim ndaj rusëve që punojnë me shërbime të huaja të inteligjencës është një arsye që identiteti i një burimi të CIA i cili dha informacione të rëndësishme për Putinin dhe Kremlinin është mbajtur i fshehtë nga zyrtarët e SHBA, transmeton arbresh.info.

Megjithëse burimi u eksfiltrua nga Rusia në 2017 dhe ndodhet në Shtetet e Bashkuara, siguria e tij nuk mund të garantohet. Të martën, një ditë pasi u konfirmuan lajmet për ekzistencën e burimit në median amerikane, gazetat ruse botuan emrin e një ish-zyrtari rus që jetonte në zonën D.C.

Joseph Augustyn, një ish drejtor i operacioneve të rivendosjes së defektorëve në CIA, tha se qeveria e Sh.B.A do të ishte në dijeni të rreziqeve dhe me siguri do të kishte 24-7 siguri për mbrojtësin. “Putin është shumë hakmarrës. Putini do të shkojë pas këtyre njerëzve, ” tha Augustyn.

Një numër i armiqve të Kremlinit që kanë ikur jashtë vendit kanë takuar fatet për të ardhur keq. Sergei Skripal, ish-agjenti i përmendur i dyfishtë rus, u gjet i rrëzuar në një stol parku në qytetin anglez të Salisbury së bashku me vajzën e tij Yulia në Mars 2018.

Skripal, atëherë 66 vjeç, ishte burgosur në Moskë për ndarjen e emrave të agjentëve të fshehtë rus që punonin jashtë shtetit me autoritetet evropiane. Ai kishte jetuar në Britani që nga viti 2010, pas një shkëmbimi të të burgosurve pas zbulimit të 10 agjentëve rusë në Shtetet e Bashkuara.

Policia britanike më vonë zbuloi se Skripal ishte helmuar me një agjent vdekjeprurës të epokës sovjetike të njohur si Novichok. Edhe pse Skripal dhe vajza e tij mbijetuan, një grua britanike, Dawn Sturgess, më vonë vdiq nga kontakti aksidental me agjentin nervor.

Autoritetet britanike shpejt identifikuan dy rusë për të cilët thanë se ishin prapa atentatit ndaj Skripal; Britania dhe aleatët e saj dëbuan një mori diplomatësh rusë pas sulmit.

Jo të gjitha përpjekjet e tilla dështojnë. Alexander Litvinenko, një ish-operativ i KGB-së që ishte shndërruar në një kritik të profilit të lartë të Putinit, vdiq tre javë pasi pinte çaj të lëpirë me një substancë radioaktive në 2006. Dhjetë vjet më vonë, një hetim publik britanik zbuloi se Putin “ndoshta” urdhëroi vrasjen . Kremlini, duke mohuar përfshirjen, nuk ka pranuar të ekstradojë dy burrat që autoritetet britanike i kanë akuzuar në përpjekjen për Litvinenko.

Shumë ngjarje në dukje të ngjashme kurrë nuk konfirmohen zyrtarisht si atentate ruse, duke dhënë një ajër misteri për vdekjet. Ishte miliarderi rus që u gjet i varur me sa duket në banjën e tij në Britani; një ish-biznesmen nga Moska u kthye në bilbil, i cili ra i vdekur nga një sulm në zemër në vitin 2012; dhe mbase më e paqartë, mërgimtari çeçen u qëllua për vdekje në Berlin muajin e kaluar.

Këto mund të jenë vetëm maja e ajsbergut. Disa raste të dyshuara kanë ndodhur brenda Shteteve të Bashkuara, madje, brenda zonës së Uashingtonit. Një ndihmës i njëhershëm i Putinit që kishte ndihmuar në fillimin e rrjetit global të gjuhës angleze të Kremlinit Rusia Today, Mikhail Y. Lesin, u gjet i vdekur në një hotel Dupont Circle në 2015.

Edhe pse vdekja e Lesin u vlerësua aksidentale – një rezultat i lëndimeve në kokë të pësuara pas ditëve të pirjes së tepërt, sipas autoriteteve D.C – spekulimet e kanë ndjekur atë.

Calder Walton, një historian në Universitetin e Harvardit që studion spiunazhin, tha se dukej se kishte një “vijë të kuqe” për Rusinë kur erdhi për atentat në tokën e SHBA. Megjithëse, shtoi ai,

Putini, i cili besohet se ka porositur personalisht ndërhyrjen në zgjedhje në Shtetet e Bashkuara, mund të zgjidhte të tejkalojë atë linjë.

Historikisht, megjithëse disa mbrojtës sovjetikë në Shtetet e Bashkuara besohet të jenë vrarë, gjithmonë ka pasur spekulime. Walter Krivitsky, një oficer i inteligjencës sovjetike i cili zbuloi planet e një pakti neutraliteti me Gjermaninë naziste, u gjet i vdekur nga plagët me armë zjarri në 1941.

“Ishte vetëvrasje? Apo ishte ai vetëvrasës ”, tha Walton.

Duke refuzuar të pranojë ndonjë lidhje, edhe kur provat duket se konfirmojnë përfshirjen ruse, Putin në fakt lejon që të gjitha vdekjet e dyshuara të mërgimtarëve rusë të duken si ndëshkim.

Por presidenti rus nuk është asnjëherë i paqartë kur bëhet fjalë për ato që mendon për ata që i shikon si tradhtarë. Duke folur në një forum ndërkombëtar të energjisë në tetor, Putini sugjeroi që megjithëse Rusia nuk kishte arsye për të sulmuar Skripal, pasi ai tashmë kishte vuajtur kohën në burg, presidenti rus nuk ishte i shqetësuar për mirëqenien e Skripal.

“Ai është thjesht një spiun, tradhtar i atdheut,” tha Putin. “Mendoni për atë si qytetar, cili do të ishte qëndrimi juaj ndaj dikujt që tradhtoi vendin tuaj? Ai është thjesht një i poshtër.”/TheWashingtonPost/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara