“Putin është zë i madh në botë”

15:39 | 13 Shtator 2019

Rusia dhe Pakistani duhet t’i japin marrëdhënieve të tyre një fillim të ri, tha kryeministri pakistanez Imran Khan për RT.

Ai shtoi se Moska mund të jetë pjesë e zgjidhjes për krizën në Kashmir.

Khan u shpreh për RT se megjithëse Moska dhe Islamabad ishin në anët e kundërta të barrikadës gjatë Luftës së Ftohtë, është koha që të lënë pas të kaluarën dhe nisin marrëdhënie të reja.

“Bota ka ndryshuar. Ne duhet të zhvillojmë një marrëdhënie të re – dhe shpresoj se do ta bëjmë. Shpresoj se Rusia do afrohet më shumë me Pakistanin,”-tha ai.

Pasi India kundërshtoi në mënyrë të diskutueshme statusin e vetëqeverisjes së Kashmir muajin e kaluar, Pakistani ka bërë thirrje për reagim ndërkombëtar ndaj tensioneve atje.

Kryeministri vuri në dukje se udhëheqësi rus Vladimir Putin është një zë i madh në botë, ndërsa Rusia mbetet ndër fuqitë kryesore, së bashku me SHBA dhe Kinën.

“Nëse këto tre fuqi vendosin, ata mund të zgjidhin shumicën e problemeve në botë,”-tha Khan. “Përfshirë Kashmir, çështja më shpërthyese në botë sot. Nëse këto tre fuqi bashkohen, mendoj se mund ta zgjidhin atë.”

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara