Putin akuzon Poloninë se ka ‘bashkëpunuar’ me Hitlerin

21:16 | 27 Dhjetor 2019

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka akuzuar Poloninë se është antisemitike dhe se ka bashkëpunuar me Adolf Hitlerin gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai e ka bërë këtë koment si përgjigjje ndaj një resolute europiane që fajëson pjesërisht Bashkimin Sovjetik për Luftën e Dytë Botërore, transmeton portal arbresh.info

Presidenti rus hodhi poshtë si “marrëzi të plotë” një rezolutë të fundit të Parlamentit Evropian që fajësoi paktin e Bashkimit Sovjetik të mosarritjes së vitit 1939 me Gjermaninë naziste për shpërthimin e luftës ditë më vonë.

Në një takim me zyrtarët e lartë ushtarakë të Rusisë, au sugjeroi se Bashkimi Sovjetik ishte detyruar në traktatin Molotov-Ribbentril, pasi kombet tjera europiane nënshkruan marrëveshje me Hitlerin.

Ai institoi se marrëveshja e Mynihut në vitin 1938, i lejoi Hitlerit aneksimin e Çekosllovakinë dhe sipas tij ky ishte një shembull tipik i ‘bashkëpunimit’ perëndimor me liderët nazistë.

Kritika është e fundit në një seri sulmesh në të cilat lideri rus ka kundërshtuar me egërsi karakterizimin e traktatit Sovjetik nga perëndimi me Gjermaninë naziste. Marrëveshja pa që Sovjetikët pushtuan Poloninë nga lindja dy javë pasi Gjermania pushtoi në 1 shtator 1939.

Hitleri dhe diktatori Sovjetik Joseph Stalin atëherë gdhendën Poloninë dhe shtetet baltike bazuar në një protokoll të fshehtë në paktin Molotov-Ribbentrop.

Putin pretendoi se vendet perëndimore u përplasën me Hitlerin, duke përmendur dokumentet arkivore që ai pretendoi se ambasadori polak në Berlin vlerësoi planet e Hitlerit për të dëbuar hebrenjtë nga Europa.

Shumë historianë kanë hedhur poshtë sugjerimet e Putinit, duke theksuar se Polonia nuk mund të fajësohet për pushtimin e Hitlerit dhe e konsiderojnë vendin si një nga viktimat kryesore të Luftës së Dytë Botërore./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara