Publikohen pamjet e bastisjes ku mbeti i vdekur Al-Baghdadi

08:33 | 31 Tetor 2019

Pentagoni ka publikuar pamjet që tregojnë bastisjen që rezultoi me vdekjen e liderit të ISIS’it Abu Bakr al-Baghdadi.

Gjenerali i Korpusit të Marinës Kenneth F. McKenzie Jr, publikoi xhirimet gjatë konferencës për gazetarë në Pentagon, transmeton portali arbresh.info.

McKenzie ishte komandanti operacional i bastisjes Delta Force, e cila u zhvillua të shtunën në veri-perëndim të Sirisë, dhe rezultoi në vdekjen e Bagdadi pasi udhëheqësi i terrorit shpërtheu një jelek vetëvrasës për të shmangur kapjen.

Gjenerali sqaroi se Bagdadi vrau dy nga fëmijët e tij të vegjël në shpërthim, jo ​​tre siç besonte fillimisht forca e shkeljes. McKenzie tha që të dy fëmijët mendohej se ishin nën moshën 12 vjeç.

Abu Bakr al-Bagdadi vdiq të shtunën në bastisjen e Delta Force

“Bagdadi ishte subjekt i një përpjekje të fortë ndër-agjenciale për ta sjellë atë para drejtësisë, dhe kjo përpjekje u përparua dukshëm kohët e fundit kur u mbyllëm në vendndodhjen e tij”, tha McKenzie në një deklaratë.

“Ndërsa u bë e qartë se ne kishim fituar inteligjencë fluturuese dhe të veprueshme në strehën e tij, ne hartuam një plan të nivelit të ekzekutimit të krijuar për ta kapur ose vrarë atë dhe filluam përgatitjen e një ekipi të operacioneve speciale për misionin”, vazhdoi ai.

Videoja e parë e publikuar të mërkurën shfaq helikopterët e forcës sulmuese që viheshin nën zjarr nga luftëtarët në tokë gjatë afrimit ndaj kompleksit./arbresh.info/


Lajmet më të lexuara