Protestuesit në Sudan vazhdojnë protesteten, ndërsa sundimtarët ushtarakë kërkojnë mbështetje globale

19:43 | 14 Prill 2019

Protestuesit sudanezë kërkuan që sundimtarët e rinj ushtarakë të krijonin një qeveri civile, ndërsa ministria e jashtme u bëri thirrje të dielën për mbështetje nga bashkësia ndërkombëtare për të ndihmuar “tranzicionin demokratik” të vendit.

Mijëra vetë qëndrojnë jashtë fushës së selisë ushtarake të Khartumit për të mbajtur presionin mbi një këshill ushtarak që mori pushtetin pas rrëzimit të udhëheqësit veteran Omar al-Bashir të enjten.
Një delegacion prej dhjetë anëtarësh që përfaqëson protestuesit i dorëzuan kërkesat e tyre gjatë bisedimeve me këshillin vonë të shtunën, sipas një deklarate nga grupi i Aleancës për Lirinë dhe Ndryshimin që kryesonte tubimet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara