Protesta masive në Çeki kundër kryeministrit

20:33 | 5 Qershor 2019

Dhjetëra mijëra njerëz kanë protestuar në kryeqytetin çek, Pragë, duke bërë thirrje për dorëheqjen e kryeministrit Andrej Babis, i cili akuzohet për përdorim mashtrues të subvencioneve të BE-së.

Organizatorët thanë se deri në 120,000 morën pjesë në tubimin e së martës, transmeton portali arbresh.info.

Nëse konfirmohet shifra, do ta bënte atë më të madhin që nga rënia e komunizmit gjatë Revolucionit të Kadifenjtë të vitit 1989.

Babis mohon mashtrimin dhe ka sulmuar një projekt-raport të BE-të ku kërkohej kthimi i miliona eurove në subvencione.

“Milionat momente për grupin e demokracisë” ka organizuar mitingje çdo javë që nga fundi i prillit, me rreth 50,000 njerëz që u bashkuan me një protestë në Sheshin e Vjenës në Pragë dy javë më parë.

Organizatorët thanë se e kanë shënuar më shumë se dyfishin e atij numri të martën, gjë që do ta bënte këtë protestë më të madhe në 30 vjet./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara