Prokurorët që hetuan Bill Clintonin do të mbrojnë Trumpin në gjyqin e shkarkimit

22:26 | 17 Janar 2020

Ekipi i mbrojtjes së presidentit amerikan Donald Trump në gjyqin e tij në Senat do të përfshirë prokurorët specialë nga impiçmenti i presidentit Bill Clinton.

Ai do të përfaqësohet nga Ken Starr dhe Robert Ray, të cilët hetuan z. Clinton dhe Alan Dershowitz, klient i të cilit ishte edhe OJ Simpson, transmeton portali arbresh.info.

Avokati i Shtëpisë së Bardhë Pat Cipollone dhe avokati personal i Trumpit, Jay Sekulow do të udhëheqin ekipin.

Deklaratat hapëse në gjyqin e fajësimit të Trump do të fillojnë javën e ardhshme.

Ken Starr, Pam Bondi dhe Alan Dershowitz i janë bashkuar ekipit të mbrojtjes së presidentit

Kush janë prokurorët e Clintonit?

Starr ishte avokat i pavarur i Departamentit të Drejtësisë të SHBA i cili hetoi çështjen Whitewater, një sipërmarrje toke e shkatërruar nga skandali në mes të viteve 1980 në Arkansas që përfshin Bill dhe Hillary Clinton.

Hetimi përfundimisht zbuloi prova të palidhura që Z. Clinton kishte pasur një lidhje me një praktikante të Shtëpisë së Bardhë, Monica Lewinsky.

Hetimi arriti kulmin në impezimin e presidentit demokrat nga Shtëpia e Përfaqësuesve të SHBA në 1998. Z. Clinton u lirua nga Senati./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara