Priten kabllot me fibër optike, Google jashtë funksionit

22:55 | 19 Dhjetor 2019

Kabllot me fibra optike ka penguar qasjen në internet në disa pjesë të Evropës Lindore, Iran dhe Turqi.

Problemi, që zgjati rreth dy orë është shkaktuar nga disa kabllo me fibra optike të prera në të njëjtën kohë, diçka shumë e pazakontë, transmeton portali arbresh.info.

Google tha se shërbimet e saj ishin ndër ato të padisponueshme në rajon për rreth 30 minuta.

Kompania u tha ofruesve të shërbimeve të internetit që të lidhen me serverët e tjerë të saj për “rrugëdalje rreth problemit”.

Në një deklaratë, kompania fajësoi “shkurtime të shumta të njëkohshme të fibrave”, të cilat janë shumë të rralla.

Asnjë shpjegim për kabllot e prera nuk është ofruar.

Kabllot ndërkombëtare të internetit janë këputur gabimisht në të kaluarën.

Në vitin 2011, një grua 75-vjeçare pranoi dëmtimin e kabllove me fibër optike që lidhin Gjeorgjinë me Armeninë ndërsa po kërkonte bakër.

Dhe në vitin 2018, një lidhje fibre në Orkney u ndërpre aksidentalisht gjatë ndërtimit të një spitali të ri./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara