Princ Charles flet për herë të parë pas betejës me koronavirus

14:22 | 1 Prill 2020

Princ Charles ka përshkruar pandeminë e koronavirus si të “çuditshme, frustruese dhe përvojë të hidhur” pasi mori veten nga infeksioni.

Princi 71-vjeçar i Uellsit ka përshëndetur punonjësit në shërbimet emergjente dhe stafet e dyqaneve në videon tre-minutëshe dhe theksoi nevojën e rëndësisë së të jetuarit me shpresë, transmeton portali arbresh.info.

Mesazhi, i xhiruar këtë mëngjes nga stafi në Birkhall, shtëpia e princit në Skoci, shënoi paraqitjen e tij të parë që nga dalja nga vetë-izolimi.

Ai tha: ‘Pasi kalova kohët e fundit në procesin e kontraktimit të këtij koronavirusi, për fat të mirë me simptoma relativisht të buta, tani e gjej veten në anën tjetër të sëmundjes, por ende në jo më pak një gjendjeje në distancë sociale dhe izolim të përgjithshëm.

“Ndërsa ne jemi duke mësuar të gjithë, kjo është një përvojë e çuditshme, zhgënjyese dhe shpesh shqetësuese kur prania e familjes dhe miqve nuk është më e mundur dhe strukturat normale të jetës janë hequr papritmas”, deklaroi ai.

Charles, i cili po banon në Birkhall në pronën Balmoral, u diagnostikua se kishte Covid-19 pas një testi në NHS në Aberdeenshire.

Për fat të mirë, ai vuajti vetëm ato që përshkruheshin si simptoma ‘të buta’ dhe vazhdoi të punonte gjatë gjithë kësaj kohe. Ai doli nga izolimi të hënën./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara