Presidenti Trump: Jam pro mbajtjes së maskës, dukem si Lone Ranger

12:21 | 2 Korrik 2020

Presidenti amerikan Donald Trump, i cili prej kohësh ka kundërshtuar mbajtjen e maskës në publik, tani thotë se është “për maskat” dhe ato e bëjnë atë të duket si Lone Ranger.

Lone Ranger është një personazh filmi, ish-rojtar nga Teksasi i maskuar, i cili luftoi të jashtëligjshmit në Perëndimin e vjetër Amerikan me mikun e tij Tonto. Personazhi është quajtur një ikonë e qëndrueshme e kulturës amerikane, shkruan BBC transmeton portali arbresh.info

Trump gjithashtu pohoi se maskat e fytyrës nuk kanë nevojë të bëhen të detyrueshme për të frenuar përhapjen e Covid-19.Ai përsëri parashikoi që infeksioni do të “zhdukej”, pasi SHBA kapi një rekord të ri prej 52 000 rastesh të të infektuarve në një ditë.

Vërejtjet e tij për Fox News vijnë një ditë pasi një republikan i lartë i bëri thirrje Trump të vinte një maskë si një shembull.

Tani SHBA ka gati 2.7 milionë persona të infektuar të konfirmuar me Covid-19 dhe më shumë se 128,000 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins, i cili është duke ndjekur pandeminë. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara