Pranë shtëpisë së Kim Jong-un janë vërejtur aktivitete të çuditshme

13:58 | 23 Maj 2020

Edhe pse mediat koreano veriore publikuan pamjet e Kim Jong-un duke e prerë një shiritin e një fabrike, prap pretendimet se ai mund të ketë vdekur, ose nuk mund të jetë mirë me shëndet nuk janë zbehur.

Autoritetet e Koresë së Veriut ende nuk njoftojnë pretendimet e vazhdueshme se udhëheqësi Kim Jong Un është i sëmurë rëndë ose madje i vdekur, pas një mungese të gjatë nga jeta publike, dhe një anëtar i rangut të lartë të sigurimit ushtarak pretendon se një veprimtari e çuditshme ishte vërejtur në rrugë përdoret ekskluzivisht për Kim, transmeton portal arbresh.info

“Që nga 9 maj, Komanda Supreme e Sigurisë ka rritur papritmas kontrollin e rrugës ekskluzive të përdorur nga Kim Jong-un,  e cila rrugë të dërgon për te vila”, tha një burim për Daily NK.

Burimi sqaroi se rruga e përdorur ekskluzivisht nga Kim zakonisht mbikëqyret nga një ekip prej dy personash, megjithatë një roje e armatosur tani është vendosur 50 metra përgjatë rrugës së përmendur, e cila rrotullohet çdo dy orë.

Burimi tha se Komanda Supreme e Sigurisë, e cila siguron Kim, është duke patrulluar nën pajisje të plotë luftarake.

Mungesa e Kim Jong-un në publik ka ngjallur reagime të mëdha mbi shëndetin dhe jetën e tij./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara