Pompeo sulmon Rusinë dhe Kinën në fjalimin e Berlinit

19:41 | 8 Nëntor 2019

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo ka paralajmëruar rreziqet e paraqitura nga Rusia dhe Kina dhe i ka bërë thirrje NATO-së që të rritet të përballojë “sfidat e sotme”.

Në një vizitë në Berlin, Z. Pompeo tha që metodat e përdorura nga Kina për të shtypur njerëzit e saj janë “tmerrësisht të njohur” për gjermanët lindor.

Ai akuzoi Rusinë për pushtimin e fqinjëve të saj dhe shkatërrimin e marrëveshjeve.

Ai qeshi me komentet e Presidentit Francez Emmanuel Macron, i cili tha së fundmi se NATO-së ishte “e vdekur nga truri”.

Por zoti Pompeo u tha gazetarëve: “Shtatëdhjetë vjet në vazhdim … ajo duhet të rritet dhe të ndryshojë. Ajo duhet të përballet me realitetet e sotme dhe sfidat e sotme.

“Nëse kombet besojnë se ata mund të marrin përfitimin e sigurisë pa siguruar NATO burimet që i duhen, nëse nuk përmbushin angazhimet e tyre, ekziston rreziku që NATO të mund të bëhet joefektiv ose i vjetërsuar.”

NATO feston 70 vjetorin në një samit në Londër muajin tjetër shkruan BBC përcjell arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara