Policia franceze hedh gaz lotsjellës ndaj protestuesve

13:13 | 21 Shtator 2019

Policia franceze gjuajti gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit në qendrën e Parisit të shtunën pasi kryeqyteti ishte vendosur nën siguri të lartë për të parandaluar protestuesit dhe jelekët e verdhë që pengojnë një marshim për mbrojtjen e klimës.

Lëvizja e jelekëve të verdhë u shfaq 10 muaj më parë, por protestat e përjavshme shpesh të dhunshme u tërhoqën gjatë verës, transmeton portali arbresh.info.

Më shumë se 7,000 oficerë policie u vendosën në qendrën e Parisit dhe autoritetet ndaluan protestat në një zonë, përfshirë ndërtesat e pallatit presidencial, qeverisë dhe parlamentit, Champs-Elysees, Kulla Eifel dhe Katedralja e Notre Dame.

Policia me veshje speciale shpërndau disa qindra protestues duke demonstruar në zonat e ndaluara dhe bëri të paktën 39 arrestime.

Presidenti Emmanuel Macron, i cili ka kërkuar të shuajë protestat e jelekëve të verdhë me disa lëshime mbi pagat dhe taksat, bëri thirrje “qetësi” të premten përpara demonstratave.

“Është mirë që njerëzit të shprehen”, tha ai, por ata nuk duhet të prishin një protestë klimatike dhe ngjarje kulturore të planifikuara gjithashtu për të shtunën.

Protestat gjithashtu përkojnë me fundjavën vjetore të trashëgimisë evropiane, kur ndërtesat publike dhe private normalisht jashtë kufijve për publikun janë të hapura për vizitorët.

Aktivistët e klimës po demonstrojnë të shtunën pasdite në Paris./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara