Plazhi gjigant i ndërtuar nga Hitleri do të hapë dyert për pushuesit gjermanë

22:51 | 19 Korrik 2018

Një vendpushim bregdetar i ndërtuar me urdhrat e Hitlerit do të hapet pas disa viteve të rinovimit.

Por jo të gjithë janë të lumtur që qeveria gjeti një përdorim për ndërtesën masive, transmeton portali arbresh.info.

Hoteli Prora në ishullin e Ruegen pranë vendpushimit të Detit Baltik të Binzit u ndërtua në fund të viteve 1930 nga Adolf Hitler për të akomoduar deri në 20,000 mysafirë si pjesë e programit të propagandës së tij “Forca Nëpërmjet Argëtimit” (Kraft durch Freude).

Stefan Sauer / AFP

Hoteli, 4,500 metra i gjatë është një nga ndërtesat më të gjata në botë. Por kjo nuk ishte përfunduar kurrë dhe kurrë nuk u pritën pushues.

Ndërtimi u zvarrit kur filloi lufta dhe hoteli u bë një strehë për refugjatët që iknin nga bombardimet e forcave aleate në Gjermani. Pas luftës, kompleksi ra në gjendje të keqe në Gjermaninë Lindore.

Tobias Schwarz / AFP

Prora përbëhet nga disa blloqe betoni gjashtëkatëshe që përfshijnë plazhin. Ironikisht, vendpushimi, i cili mori një çmim arkitekturor në Paris në vitin 1937, është një monument i mbrojtur nga shteti.

Kritikët, megjithatë, thonë se hapja e objektit do të përcaktojë fundin e kujtimeve të njerëzve për të kaluarën e saj të errët./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara