Peticion kundër komedisë që e paraqet Jezusin si homoseksual

14:15 | 14 Dhjetor 2019

Më shumë se një milion njerëz kanë nënshkruar një peticion duke i bërë thirrje Netflixit për të hequr një komedi që përshkruan Jezusin si një homoseksual.

Tundimi i parë i Krishtit u bë nga një grup komedie në YouTube dhe u lëshua nga Netflix në Brazil në 3 dhjetor, transmeton portali arbresh.info.

Në shfaqjen një herë, nënkuptohet se Jezusi është në një marrëdhënie seksuale me mikun e tij mashkull Orlando.

Në përshkrimin e shfaqjes së Netflix thuhet: “Jezui, i cili po godet me të madhe 3-0, sjell një mysafir të papritur për të takuar familjen. Një Krishtlindje e veçantë aq e gabuar, duhet të jetë nga komedistët Porta dos Fundos”.

Në kohën e shkrimit, 1.509.329 njerëz kanë nënshkruar një peticion kundër programit.

Sipas AFP, Eduardo Bolsonaro, djali i presidentit brazilian, shkroi në mediat sociale: “Ne e mbështesin lirinë e shprehjes, por a ia vlen të sulmohet besimi i 86 përqind të popullsisë?”

Henrique Soares da Costa, një peshkop nga shteti i Pernambuco, shkroi në Facebook se ai ka anuluar pajtimin e tij në shërbimin e transmetimit, duke e denoncuar filmin si “blasfemues, vulgar dhe mosrespektues”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara