Pesë njerëz u gjetën të vdekur në qytetin Perth të Australisë

10:37 | 9 Shtator 2018

Policia australiane gjeti deri në pesë persona të vdekur duke përfshirë një grua dhe fëmijë të dielën në një periferi të qytetit perëndimor të Perthit, tha një zyrtar i lartë.

“Kjo është herët dhe ende nuk kemi shqyrtuar plotësisht skenën. Ne e kuptojmë se ka të rritur dhe fëmijë të përfshirë, “tha në një konferencë për shtyp zëdhënësi i ndihmës së policisë australiane, Paul Steel.-përcjell arbresh.info

Steel tha se deri në pesë trupa ishin gjetur në vendin e ngjarjes kur policia mbërriti në mesditë. Hetuesit ishin ende atje.

“Mund të them se ka të paktën një grua, por nuk mund të them më shumë se kaq. Skena ende nuk është ekzaminuar me forensinë kështu që numri i të rriturve dhe fëmijëve nuk është i njohur për mua, “tha Steel.

Ai nuk tha se si u vranë populli apo nëse ndonjë armë u gjetën.

Një njeri në të njëzetat e tij po ndihmonte policinë me pyetjet e tyre, tha ai, duke shtuar se nuk kishte rrezik për publikun.

Krimi i dhunshëm me viktima të shumëfishta është i rrallë në Australi, por ky ishte incidenti i dytë i madh në Australinë Perëndimore këtë vit.

Shtatë vetë u vranë dhe u vranë në shtet në maj.

Krimi i armëve në Australi ra ndjeshëm pasi u futën kontrolle të rrepta në përgjigje të një shpërthimi masiv në vitin 1996, kur një vrasës i vetëm vrau 35 njerëz në Tasmania./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara